Mi a fizioterápia?

Fizioterápia

A fizioterápia nem más, mint a természet energiáival történő gyógyítás (masszás, gyógytorna, mágnes- vagy fényterápia), ami napjainkban már nem csak a humán gyógyászatban, hanem egyre inkább a kutyák gyógykezelésében, rehabilitációjában is bevett gyakorlat. A családtagnak tekintett kedvenceink állatorvosi kezelését kiegészítő fizioterápiás technikák alkalmazása nagyban elősegítik a gyorsabb és teljesebb gyógyulást, felépülést.

A kezelések megkezdése előtt, egyedi programot állítok össze állatorvosi diagnózis alapján, így az adott problémára a leghatékonyabb technikákat alkalmazom, amelyek gyorsítják a műtét utáni gyógyulást, vagy segítenek abban, hogy a kutya fájdalommentesen élhesse mindennapjait.

A terápia során rövid- és hosszú távú célokat tűzünk ki, a kezelések időtartama alkalmanként 1-1,5 óra. A kezelések rendszeressége esettől függően változó, a gyógyulásig tartó az állapotfelmérés eredményeként prognosztizálható.

Milyen esetekben lehet segítség a fizioterápia?

A fizioterápia segítséget nyújthat ortopédiai és neurológiai megbetegedések kezelésében. Speciális esetekben, amikor a műtét nem kivitelezhető, a fizioterápia segítség lehet.

  • Neurológiai megbetegedések (porckorongsérv, Cauda Equina Szindróma)
  • Ízületet érintő problémák (arthrosis, patellaficam, kereszteződő szalagszakadás, csípő- könyök- vállízületi diszplázia, Leg Perhes kór)
  • Izom- és ínbetegségek (izomhúzódás, biceps íngyulladás, ínszakadás, kontraktúrás elváltozások)
  • Műtét esetén felkészítés és rehabilitáció
  • Fájdalomcsillapítás
  • Időskor problémák
  • Optimális testsúly elérése

Az általam használt fizioterpiás módszerek és eszközök, avagy milyen kezelés mire lehet hatékony?

Masszázs kezelések

Fájdalomcsillapítás, izomtónus befolyásolása, izomcsomók oldása, letapadások és kontraktúrák megszüntetése, vérkeringés és anyagcsere javítása.

Gyógytorna

Passzív kimozgatás, asszisztált mozgások, stabilizációs gyakorlat, aktív torna (speciális mozgatások az ízületek védelmével, az egyenletes eloszlású terhelés kialakítása, izomtömeg növelése levegővel telt eszközök segítségével).

Manuál terápia

Ízületek és az ízületet körülvevő lágy részek kóros elváltozásának kezelési módja.

Nyújtás

Izomfeszülés, izomrövidülés, kontraktúrák, izmok túlerőltetése esetén Termoterápia: hideg és meleg hatású kezelések.

Elektroterápia TENS kezelés

Fájdalomcsillapítás, izomtornáztatás.

Kezelés Bemer készülékkel

Idegszövet, kötőszövet sérülés vagy ízületi megbetegedés esetén, gyulladás csökkentő és fájdalom csillapító hatás.

Lego (1,5 éves kan - keverék)

patella (térdkalács) ficam

Fokozatosan kialakuló, változatosan előforduló sántaság, illetve hosszabb ideig tartó pihenés után felkeléskor megjelenő sántaság miatt fordult orvoshoz a gazdi. A diagnózis patella (térdkalács) ficam, amely kezelésének első lépése a műtéti megoldás volt. A hosszabb ideje tartó fájdalomból adódóan, a végtagot nem terhelte, így annak izomzata jelentősen lesorvadt. A műtét után az ellenoldali láb izomzata a túlterheltségéből adódóan feszes volt, ennek lazítása, valamint a nem terhelt végtag ízületeinek védelme – csont gyógyulásig a térd ízületet kivéve – szintén fontos feladat volt. A terápia elején a fő hangsúlyt a fájdalomcsillapítás és az ízületek védelme kapta. A csontgyógyulást követően a műtött térd ízület mozgásterjedelmének teljessé tétele következett, majd a műtött láb terhelhetőségét figyelembe véve következhetett az aktív torna, az izomtömeg növelése érdekében. Az izmok stabilitást nyújtanak az ízületnek, így azok a fájdalomcsillapításban is fontos szerepet játszanak. Speciális tornagyakorlatokkal elérhető a végtagok egyenletes terhelése, valamint az egyre nehezített aktív tornás feladatokkal a megfelelő izomzat kialakítása. Ezután ez az állapot megfelelő életmóddal fenntartható.

Esetek

Harcos (1 éves - magyar vizsla)

könyök ficam, csípő diszplázia

Harcosnál pár hetes korban diagnosztizáltak vele született könyök ficamot és csípő diszpláziát, valamint a bal oldali csombcsont rövidebb volt a jobb oldalihoz képest. A mellső láb deformitás kezelése elsőbbséget kívánt a kezelések során. A csípő folyamatos kontroll alatt volt közben, bízva abban, hogy az eltérés 5 centin belül marad és elkerülhető a műtét.
A mellső lábon a könyök ficam helyre állítása volt az elsődleges műtéti eljárással. Fizioterápiával elkezdtük az izmok lazítását és az izom görcsök megszüntetését. Később növekedési probléma miatt a két alkar csont nem egyforma ütemben fejlődött, így ismét műteni kellett a mellső lábat, hogy a könyökben ne alakuljon ki feszültség. Ezután folytatódhatott a fizioterápiás kezelés. Folyamatos cél volt a túlfeszült izmok lazítása, az izmok megrövidülésének megakadályozása és az izom tömeg növelése. Az izomtömeg növelése mind a mellső lábakon nagyon fontos, hiszen kell hogy egyrészről az ízületeknek külső védelmet adjanak, másrészről legyen erő a mellső láb használathoz. A torna instabil eszközön a csípő disztpláziánál is nagy jelentőségű, a mély izmok erősítésével próbáljuk a tüneteket csökkenten, illetve törekszünk arra, hogy a járás minél fájdalom mentesebb legyen.
Egy éves koráig 1 könyök műtét és 2 alkart érintő (dinamikus urna osteotomia) műtét volt, a csípő diszplázia nem volt olyan mértékű, hogy műtéti beavatkozást igényelt volna, a csombcsontok hosszának eltérése 5 cm-en belül maradt. Harcos kicsit fura lábtartással de azóta is 4 lábon éli boldog kutya életét.

Masni (1 éves szuka - keverék)

kétoldali csípő diszplázia

Masni, a kicsit nehezen oldódó, de utána annál játékosabb kutyus hátsó lábait születésétől fogva láthatóan bizonytalanul terhelte, azok ízületei néha úgy tűntek, mintha egymástól függetlenül teljesen külön életet élnének, de terhelte őket, fájdalomra utaló jeleket nem mutatott sokáig. Egy éves kora körül nagyobb játék, terhelés után jobb hátsó lábára sántítani kezdett, minek következtében orvosi véleményt kértek gazdái. A diagnózis nem volt biztató, kétoldali csípő diszpláziát állapított meg az orvos, ami jelen esetben még a térdízületre is kártékony hatással van. A műtétre nagyon rövid időn belül sor is került. Ebben az esetben az kezelő orvos a combcsontfej resectio műtéti megoldás mellett döntött, mely a combcsontfej eltávolítását jelenti, s annak helyét kötőszövettel töltik ki. A gyógyulással kötőszövetes kapcsolat alakul ki a medence és a combcsont között, mely jól terhelhető. A fizoterápia a műtét utáni rehabilitációban fontos szerepet kapott. Kezdetben a masszázs technikák töltöttek be fontos szerepet a fájdalomcsillapításban, majd az új ízületi rész kialakításában a passzív kimozgatás nyújtott segítséget. A térdízületre is figyelmet kellett fordítani, így az izomtömeg növelés mielőbbi elkezdése volt a cél, hogy azzal támogassuk a térd stabilitását. Mindezek segítik Masni mielőbbi felépülését a műtétből, valamint a másik oldal műtétjére is felkészítik.

Nala (4 éves szuka - cane corso)

elülső kereszteződő szalagszakadás, TPLO műtét

Nala egy nap ösztöneitől vezérelve hirtelen megindult egy macska után, amikor megcsúszott a deres lépcsőn a hátsó lába, amely aztán a kutya alá fordult. Sajnálatos módon a baleset eredménye elülső kereszteződő szalagszakadás lett. Első lépés a gyógyulás felé egy TPLO típusú műtét volt, majd a varratszedést követően a fizioterápia következett. A mihamarabbi felépülés ilyenkor azért is fontos, mert a műtött végtag tehermentesítésével az ellenoldali láb túlterheléséhez vezethet, amelyet ráadásul korábban már patella (térdkalács) ficam miatt műtöttek. Már az első alkalomtól kezdve a fő hangsúlyt a fájdalomcsillapítás kapta, amelynek eléréséhez különböző masszázs-technikákat alkalmaztunk, figyelve a túlterhelt (egyszer már szintén műtött) végtag védelmére is. A csontgyógyulást követően kezdetét vehette a műtött végtag mozgáspályájának javítása, kiteljesítése passzív kimozgatással, amely az ízületre jótékony hatással van, de nem terheli a végtagot. Ez idő alatt csak rövid ideig tartó, pórázon történő séták segítették a többi izom megóvását. Amint a traumás balesetet szenvedett végtagot is terhelte Nala, elkezdhettük bevezetni az aktív tornát. A levegővel telt matrac segítségével a terhelésmentesítés következtében a lesorvadt izmok szépen újra erősödtek, így haladva a gyógyulás felé.

Hexe (5 éves szuka - cane corso)

diszplázia, spondyosis (bambuszgerinc), CEC (cauda equina kompresszió)

Bevezetésként büszkén mondom, hogy Hexe a saját kutyám. Ha ő nincs, lehet, hogy meg sem ismerem a fizioterápiát. Sok mindenre megtanított és tanít a mai napig is, sokféle területén az életnek. Fél éves korában a diszplázia előszűrés alkalmával derült ki, hogy gond van a csípőjével. Szerencsére hamar kiderült a probléma és a célzott izmok tornáztatásával, masszázzsal át is tudtunk lendülni a problémán, valószínűleg ez a fiatal, még fejlődésben lévő szervezetnek is köszönhettük, de hamarosan jött a jött a következő kihívás… Egyik nap a kutyasuliról jöttünk haza, amikor a kocsiból kiszállva Hexe csak három lábon ment. Pihent egy kicsit, és mintha mi sem történt volna újra négy lábon járt. Semmi tünet nem látszott a következő sulis alkalomig, amikor megint hazaérkezve a kocsiból kiszállva három lábon sántikált, de most sokkal lassabban múlt a sántaság. Sajnálatos módon, alig egy évesen részleges elülső kereszteződő szalag szakadást állapítottak meg nála. Nem is akartam elhinni, s azt sem, hogy csak a műtét lehet a megoldás. Elfogadva azt, hogy ez egyfajta életmód lesz, a fizoterápiás gyógykezelés mellett döntöttem. Egy brace (külső, merev tokos rögzítő) készült kifejezetten az ő lábára, hogy az ízület kívülről stabilitást kapjon. Ezzel az eszközzel már a terhelés is megengedett volt, aktív torna segítségével az izomzatot is szépen fel tudtuk építeni és a feladat már csak a kondíció megtartása volt. Az adott körülmények mellett pár évig nem is volt további probléma, időközben a fizioterápiás tanfolyami képzést is elvégeztem. Öröm az ürömben, hogy a következő nehézséggel már szakmai szemmel tudtam szembe nézni. Kutyákkal való játék közben egy hirtelen mozdulatnál Hexe felsikított, de sem a tartásán, sem a kedvén vagy tekintetén nem láttam, hogy mi lehet a gond. Betettem a helyére pihenni a biztonság kedvéért, majd kis idő múlva újra hagytam játszani, de ugyanez ismét előfordult. Egy újabb sikítás következett minden előzmény nélkül, így ismét visszatettem a helyére. Haza indulva a kocsiba beszállásnál a jobb hátsó lábát amikor emelte, folyamatosan sírdogált. Így nem volt mese, irány az orvos, aki spondylosis-t (bambuszgerinc) diagnosztizált, ami CEC (cauda equina kompresszió) szindrómával párosul. A bambuszgerincnek azt nevezzük, amikor a gerinccsigolyák különböző felrakódások következtében összecsontosodnak, amely a gerinc rugalmasságának csökkenésével, illetve elvesztésével jár. A cauda equina kompresszió pedig a gerincvelőből kilépő lófarokszerű idegfonat nyomás alá kerülését jelenti. A lumbális és sacralis csigolyáknál, vagyis a csípő tájékon a gerinccsigolyáknál csontos felrakódások jelentek meg, ami a kilépő ideget nyomja egy-egy mozdulatnál, s ez okozza a fájdalmat. A vizsgálat során a betegségből eredően egyenlőre túlzott reflex jelei láthatóak, a mozgáson nem látható tünet. Ha ez a folyamat elindul, megállítani nem lehet, csak lassítani, s erre kiválóan alkalmas a fizioterápia. Hátizom és hátsó végtagok izmainak erősítése mellett a hátsó láb ízületeinek állapotának megőrzése kapja a fő hangsúlyt, de természetesen szintén nagyon fontos része a kezelésnek az izmok és reflexek folyamatos kontrolálása speciális masszással és reflex kiváltással. A tünetek pár hét alatt eltűntek, bár a probléma ettől függetlenül jelen van, de heti rendszerességű kezeléssel és tudatos életmóddal remélem ez az állapot még hosszú ideig fenntartható marad.

Twister (4 éves kan - boxer)

Csánk- és térdízületi problémák, TPLO

Twistert már régóta ismerem, így folyamatosan figyelemmel tudom kísérni a mozgásszervi problémáit. Kölyök kora óta csánkízületi problémával küzd, majd 3-4 éves kora körül térdízületi problémái is kezdtek erősödni. A diagnózis alapján az elülső kereszteződő szalagok túlzott megnyúlása okozza a fájdalmat, de térde állapota csak 4 éves korára romlott meg annyira, hogy a műtét indokolttá vált. Először a bal térd műtétjére került sor, mert az rosszabb állapotban volt. A műtéthez a TPLO technikát választotta orvosa. Varratszedés után el is tudtuk kezdeni az izmok védelmét szolgáló masszázs kezelést, valamint a bal láb kímélése miatt, a jobb láb nagyobb teherviseléséből adódóan annak védelmét izomzat és ízület tekintetében egyaránt. Mindezek mellett elengedhetetlen volt a kímélő, napi szintű mozgatás, a hátsó lábak terhelésének minimálisra csökkentése mellett. Egy hónap múlva kezdődhetett az ízületek átmozgatása, a mozgáspálya kiteljesítése és az izomtömeg növelése. Az első műtéthez viszonyítva 2 hónappal később a bal hátsó láb javult annyira, hogy sor kerülhetett a jobb térd, szintén TPLO technikával megoldott műtétjére. A bal láb állapotának megőrzése mellett varratszedést követően a jobb láb kezelése is elkezdődhetett a masszázs technikák alkalmazásával. Hosszú távú cél, hogy mindkét térdízület átmozgathatósága a lehető legteljesebb legyen és az izomtömeg növeléssel Twistert jó kondícióban tartva, megpróbáljunk nagy terheléseket nem igénylő, teljes értékű élet biztosítani számára.

2015. áprlisában kétségbeesett segítségkérést kaptunk egy 8 hetes angol bulldog kölyök számára, aki fejlődési rendellenésség miatt (kétoldali könyökficam) képtelen volt a járásra. Talán kijelenthető, hogy soha nem volt még ilyen összefogás egy állat gyógyulásáért, mint Roller esetében, gyakorlatilag a reménytelenségből gyógyult meg az által, hogy a Noé Állatotthon, ortopéd szakorvos, kutya-fizoterapeuta és ideiglenes befogadó segítette a gyógyulását.


Csapatunk

Itt várunk Benneteket

Dogology központ

"Külön öröm számomra, hogy a munkám a hobbim, amelynek minden perce arról szól, hogy hogyan segíthetek a kutyáknak és gazdáiknak a fizioterápiás kezeléssel?"

Szentkuti Orsolya vagyok, kutya-fizioterapeuta, kutyaoktató, K99-es bíró és vizsgabiztos.

A kisállatok iránti rajongás gyermekkorom óta tart, amelynek eredményeként mára már a mindennapjaim részévé vált a kutyázás.

A kutyás pályafutásomat Hexe, első kutyám indította el. Jól akartam csinálni, ezért kezdtem el a kutyaiskolát, s csípő problémája kapcsán találkoztam először a fizioterápiával.

2009-ben végeztem el az Általános Kinológiai és Kiképzésvezető tanfolyamot, majd szintén ebben az évben került hozzám Hexe kutyám, aki sokat segített abban, hogy a megszerzett elméleti tudást a gyakorlatban is sikeresen alkalmazzam.

2013 óta K99-es bíróként és vizsgabiztosként is tevékenykedtem, az így szerzett tapasztalatokat oktatóként is alkalmaztam a vizsgafelkészítési munka során.

Annak ellenére, hogy imádtam az oktatást, mára elsősorban a fizioterápiás kezelések során veszem hasznát az ott megszerzett tapasztalataimnak. Sokszor esetben tudok segíteni a gazdiknak hasznos oktatási, nevelési tanácsokkal.

Régi álmom vált valóra, amikor 2014-ben sikeres vizsgával zártam a Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaság által szervezett, kutya-fizioterapeuta képzést, így a kutyaoktatás mellett mára már kiemelten fontos szerepet játszik az életemben a kutyák rehabilitációja.

Szívügyem a kutya-rehabilitáció mellett a felelősségteljes és kultúrált kisállatartás. Jelenleg Spell (amerikai staffordshire terrier) és Teca (magyar vizsla) családunk tagja.

Külön öröm számomra, hogy a munkám a hobbim, amelynek minden perce arról szól, hogy hogyan segíthetek a kutyáknak és gazdáiknak?

  • 2009 – Általános Kinológiai és Kiképzésvezető Tanfolyam (K3 Kinológiai Egyesület)
  • 2009 - 2011 Népszigeti Kutyaiskola oktatója
  • 2011 - 2020 Rákoscsabai Kutyaiskola oktatója
  • 2013 – K99 Vizsgabiztosi Tanfolyam (K99 Egyesület)
  • 2014 – Kutya-fizioterapeuta (Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaság)
  • 2014 – a Kisállat Fizioterápiás Társaság tagja
  • 2015 – 2020 a Noé Állatotthon fizioterapeutája
  • 2019 - Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaság – 5 éves szakmai, megújító vizsga
Magamról

Kapcsolat

Szentkuti Orsolya
+36 20 428 0106
info@dogology.hu

Dogology központ:
Bélavár utca 59.
1173 Budapest